Tex Live translation - en to it translation catalogue (381 entries)

en: None
it: Nessuno

en: Only new
it: Solo nuovi

en: All
it: Tutti

en: Loading local TeX Live database
it: Caricamento del database TeX Live locale

en: This may take some time, please be patient ...
it: L'operazione potrebbe richiedere qualche minuto, attendi …

en: ... done loading
it: ... caricamento completo

en: Warning
it: Attenzione

en: You don't have permissions to change the installation in any way;
    specifically, the directory %s is not writable.
    Please run this program as administrator, or contact your local admin.
    
    Most buttons will be disabled.
it: Non hai i permessi necessarie per modificare l'installazione;
    in particolare, la cartella %s non è accessibile in scrittura.
    Esegui questo programma come amministratore, o contatta il tuo amministratore locale.
    
    La maggior parte dei pulsanti saranno disabilitati.

en: Repository
it: Archivio

en: Loaded:
it: Caricato:

en: none
it: nessuno

en: Load default
it: Carica predefinito

en: multiple repositories
it: repository multipli

en: Default:
it: Predefinito:

en: Display configuration
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Status
it: Stato

en: all
it: tutti

en: installed
it: installati

en: not installed
it: non installati

en: updates
it: aggiornamenti

en: Category
it: Categoria

en: packages
it: pacchetti

en: collections
it: collezioni

en: schemes
it: schemi

en: Match
it: Cerca

en: descriptions
it: descrizioni

en: filenames
it: nomi dei file

en: Selection
it: Selezione

en: selected
it: selezionati

en: not selected
it: non selezionati

en: Select all
it: Seleziona tutti

en: Select none
it: Seleziona nessuno

en: Reset filters
it: Reimposta filtri

en: Package name
it: Nome pacchetto

en: Local rev. (ver.)
it: Rev. locale (ver.)

en: Remote rev. (ver.)
it: Rev. remota (ver.)

en: Short description
it: Descrizione breve

en: Update all installed
it: Aggiorna installati

en: Reinstall previously removed packages
it: Installa nuovamente i pacchetti rimossi in precedenza

en: Update
it: Aggiorna

en: Install
it: Installa

en: Remove
it: Rimuovi

en: Options
it: Opzioni

en: Actions
it: Azioni

en: Help
it: Aiuto

en: Load default (from tlpdb) repository:
it: Carica l'archivio predefinito (da tlpbd):

en: Load cmd line repository:
it: Carica l'archivio da riga di comando:

en: Load standard net repository:
it: Carica l'archivio di rete standard:

en: Load other repository ...
it: Carica un altro archivio ...

en: Quit
it: Esci

en: General ...
it: Generale ...

en: Paper ...
it: Carta ...

en: Platforms ...
it: Piattaforme ...

en: Expert options
it: Opzioni avanzate

en: Enable debugging output
it: Abilita i messaggi di debug

en: Disable auto-install of new packages
it: Impedisci l'installazione automatica di nuovi pacchetti

en: Disable auto-removal of server-deleted packages
it: Impedisci l'eliminazione automatica dei pacchetti rimossi dal server

en: Update filename database
it: Aggiorna il database dei nomi dei file

en: Rebuild all formats
it: Crea nuovamente tutti i formati

en: Update font map database
it: Aggiorna il database delle mappe dei font

en: Restore packages from backup
it: Ripristina i pacchetti dal backup

en: Handle symlinks in system dirs
it: Gestisci i collegamenti simbolici nelle cartelle di sistema

en: Remove TeX Live %s ...
it: Rimuovi TeX Live %s ...

en: Remove TeX Live %s
it: Rimozione di TeX Live %s

en: Cancel
it: Annulla

en: Complete removal finished
it: Rimozione totale completata

en: Really remove (uninstall) the COMPLETE TeX Live %s installation?
    Your last chance to change your mind!
it: Vuoi davvero rimuovere l'intera installazione di TeX Live %s?
    Non saranno chieste ulteriori conferme!

en: Manual
it: Manuale

en: About
it: Informazioni

en: Details on:
it: Dettagli su:

en: Package:
it: Pacchetto:

en: Category:
it: Categoria:

en: Short description:
it: Descrizione breve:

en: Long description:
it: Descrizione lunga:

en: Installed:
it: Installato:

en: Yes
it: Sì

en: Local revision:
it: Versione locale:

en: Local Catalogue version:
it: Versione locale del Catalogo:

en: Remote revision:
it: Versione remota:

en: Remote Catalogue version:
it: Versione remota del Catalogo:

en: Keywords:
it: Parole chiave:

en: Functionality:
it: Funzionalità:

en: Primary characterization:
it: Descrizione primaria:

en: Secondary characterization:
it: Descrizione secondaria:

en: Collection:
it: Collezione:

en: Warning: Catalogue versions might be lagging behind or be simply wrong.
it: Attenzione: le versioni del Catalogo potrebbero essere obsolete o sbagliate.

en: Depends:
it: Dipendenze:

en: Binaries' dependencies:
it: Dipendenze degli eseguibili:

en: Runfiles:
it: File di runtime:

en: Docfiles:
it: Documentazione:

en: Srcfiles:
it: Sorgenti:

en: Binfiles:
it: Eseguibili:

en: Further information
it: Altre informazioni

en: Update the TeX Live Manager
it: Aggiorna il TeX Live Manager

en: Select platforms to support
it: Seleziona le piattaforme da supportare

en: Apply changes
it: Applica le modifiche

en: Removals of the main platform not possible!
it: Non è possibile rimuovere la piattaforma principale!

en: General options
it: Opzioni generali

en: Default package repository
it: Archivio predefinito dei pacchetti

en: Change
it: Cambia

en: Create formats on installation
it: Crea i formati durante l'installazione

en: Toggle
it: Inverti

en: Install macro/font sources
it: Installa i sorgenti per font e macro

en: Install macro/font docs
it: Installa la documentazione per font e macro

en: Default backup directory
it: Cartella di backup predefinita

en: Auto backup setting
it: Impostazioni per il backup automatico

en: Link destination for programs
it: Destinazione dei collegamenti per i programmi

en: Link destination for info docs
it: Destinazione dei collegamenti per le pagine info

en: Link destination for man pages
it: Destinazione dei collegamenti per le pagine di manuale

en: Create shortcuts on the desktop
it: Crea collegamenti sul desktop

en: Install for all users
it: Installazione per tutti gli utenti

en: Change file associations
it: Cambia le associazioni dei file

en: Load default repository:
it: Carica l'archivio predefinito:

en: Paper options
it: Impostazioni carta

en: Default paper for all
it: Formato carta predefinito per tutti

en: Letter
it: Lettera

en: Default paper for %s
it: Formato carta per %s

en: GUI Language
it: Lingua Interfaccia Grafica

en: System default
it: Predefinito di sistema

en: Default language for GUI:
it: Lingua predefinita per l'interfaccia grafica:

en: Changes will take effect after restart
it: I cambiamenti avranno effetto dopo il riavvio

en: Default remote repository
it: Archivio di rete predefinito

en: Choose directory
it: Scegli la cartella

en: Edit default package repositories
it: Modifica gli archivi predefiniti dei pacchetti

en: Specify set of repositories to be used
it: Specifica gli archivi da usare

en: Delete
it: Elimina

en: Change main package repository
it: Cambia l'archivio principale dei pacchetti

en: Change subsidiary package repository
it: Cambia l'archivio di riserva dei pacchetti

en: Add repository
it: Aggiungi archivio

en: Add package repository
it: Aggiungi archivio di pachetti

en: Repository tag name already used: %s
it: Nome del tag per l'archivio già usato: %s

en: Revert
it: Ripristina

en: Select paper format for %s
it: Seleziona formato carta per %s

en: keep arbitrarily many
it: conserva un numero arbitrario di backup

en: disable
it: disabilita

en: Loading of remote database failed.
it: Caricamento del database remoto fallito.

en: Error message:
it: Messaggio d'errore:

en: Installation
it: Installazione

en: Critical updates have been installed.
    Program will terminate now.
    Please restart if necessary.
it: Sono stati installati degli aggiornamenti critici.
    Ora il programma sarà chiuso.
    Se è necessario, è possibile riavviarlo manualmente.

en: The TeX Live manager (the software you're currently running)
    needs to be updated before any other updates can be done.
    
    Please do this by clicking the "Update the TeX Live Manager" button,
    after dismissing this dialogue.
    
    After the update, the TeX Live manager will terminate.
    You can then restart it to proceed with further updates.
it: Il TeX Live manager (il software che stai utilizzando ora)
    deve essere aggiornato prima di effettuare qualsiasi altro aggiornamento.
    
    Fai click sul pulsante "Aggiorna il TeX Live Manager",
    dopo aver chiuso questa finestra di dialogo.
    
    Dopo l'aggiornamento, il TeX Live manager sarà chiuso.
    Potrai poi riavviarlo per procedere con gli altri aggiornamenti.

en: (Further updates will be available after tlmgr has been updated.)
it: (Ulteriori aggiornamenti saranno disponibili dopo che il tlmgr sarà aggiornato)

en: Please wait a bit after the program has terminated so that the update can be completed.
it: Dopo l'esecuzione del programma, attendi qualche istante per consentire il completamento dell'aggiornamento.

en: Restore completed
it: Ripristino completato

en: Select the package to restore, or restore all packages
it: Seleziona i pacchetti da ripristinare oppure ripristinali tutti

en: Revision:
it: Versione:

en: Restore selected package
it: Ripristina i pacchetti selezionati

en: Restore all packages to latest version
it: Ripristina tutti i pacchetti all'ultima versione

en: Close
it: Chiudi

en: Update symbolic links
it: Aggiorna i collegamenti simbolici

en: Remove symbolic links
it: Rimuovi i collegamenti simbolici

en: Edit directory
it: Modifica cartella

en: New value for %s:
it: Nuovo valore per %s:

en: Choose Directory
it: Scegli una cartella

en: Load package repository
it: Carica archivio pacchetti

en: Load this package repository:
it: Carica questo archivio di pacchetti:

en: Choose local directory
it: Scegli la cartella locale

en: Use standard net repository
it: Usa l'archivio di rete standard

en: Load
it: Carica

en: Loading remote repository - this may take some time, please be patient ...
it: Caricamento dell'archivio remoto - questo potrebbe richiedere qualche minuto, attendi …

en: verified
it: verificato

en: not verified
it: non verificato

en: Completed
it: Completato

en: Running %s failed.
    Please consult the log window for details.
it: L'esecuzione di %s è fallita.
    Consulta la finestra di registro per i dettagli.

en: Menu shortcuts
it: Scorciatoie di menu

en: Launcher
it: Programma d’avvio

en: Target directory %s non-empty;
    may cause trouble!
it: La cartella di destinazione %s non è vuota;
    potrebbero esserci dei problemi!

en: Target directory %s non-empty;
    are you sure?
it: La cartella di destinazione %s non è vuota;
    sei sicuro?

en: Really abort?
it: Vuoi davvero abbandonare?

en: Local repository
it: Archivio locale

en: Abort
it: Interrompi

en: TeX Live Installer
it: Installazione di TeX Live

en: Trying to load %s.
    
    If this takes too long, press Abort or choose another repository.
it: Caricamento di %s.
    
    Se questo richiede troppo tempo, premi Interrompi o scegli un altro archivio.

en: Cannot be created or cannot be written to
it: Non può essere creato o scritto

en: Directory name...
it: Nome della cartella…

en: Change name (slashes not allowed)
it: Cambia il nome (carattere "/" non consentito)

en: No slashes allowed
it: Nessun carattere "/" consentito

en: TL release component highly recommended!
    Are you sure?
it: Le componenti del rilascio di TL sono altamente raccomandate!
    Sei sicuro?

en: Add year
it: Aggiungi l’anno

en: Remove year
it: Rimuovi l’anno

en: Installation root
it: Posizione dell’installazione

en: Browse...
it: Sfoglia…

en: Localized directory names will be replaced by their real names
it: I nomi tradotti delle cartelle saranno sostituiti dai loro nomi reali

en: '~' equals %s, e.g. %s
it: '~' equivale a %s, per esempio %s

en: Cannot deselect own platform
it: Non puoi disabilitare la tua stessa piattaforma

en: Binaries
it: Eseguibili

en: Schemes
it: Schemi

en: Collections
it: Collezioni

en: Select
it: Seleziona

en: Languages
it: Lingue

en: Other collections
it: Altre coollezioni

en: Warning. Not all configured directories are writable!
it: Attenzione. Non è possibile scrivere in tutte le cartelle configurate!

en: Symlinks
it: Collegamenti simbolici

en: Man pages
it: Pagine di manuale

en: Info pages
it: Pagine Info

en: GUI language
it: Lingua della GUI

en: Font scaling
it: Scalatura font

en: Current:
it: Attuale:

en: TeX Live %s Installer
it: Installazione di TeX Live %s

en: Advanced
it: Avanzate

en: Directories
it: Cartelle

en: Main tree
it: Albero principale

en: Local additions
it: Aggiunte locali

en: Per-user additions
it: Aggiunte per utente

en: More ...
it: Altro …

en: Portable setup:
    May reset TEXMFLOCAL
    and TEXMFHOME
it: Impostazioni portabili:
    Puoi reimpostare TEXMFLOCAL
    e TEXMFHOME

en: Platforms
it: Piattaforme

en: Current platform:
it: Piattaforma attuale:

en: N. of additional platform(s):
it: N. di piattaforme aggiuntive:

en: Selections
it: Selezioni

en: Scheme:
it: Schema:

en: N. of collections:
it: N. di collezioni:

en: Customize
it: Personalizza

en: Disk space required (in MB):
it: Spazio richiesto su disco (in MB):

en: Default paper size
it: Formato pagina predefinito

en: Allow execution of restricted list of programs via \write18
it: Consenti l'esecuzione di una ristretta lista di programmi tramite \write18

en: Create all format files
it: Crea tutti i file di formato

en: Install font/macro doc tree
it: Installa la documentazione per font e macro

en: Install font/macro source tree
it: Installa i sorgenti per font e macro

en: Adjust searchpath
it: Regola il percorso di ricerca

en: No shortcuts
it: Nessuna scorciatoia

en: TeX Live menu
it: Menu di TeX Live

en: Launcher entry
it: Voce di avvio

en: Desktop integration
it: Integrazione con il desktop

en: File associations
it: Associazioni dei file

en: Install TeXworks front end
it: Installa il programma TeXworks

en: Create symlinks in standard directories
it: Crea i collegamenti simbolici nelle cartelle di sistema

en: Specify directories
it: Specifica le cartelle

en: After install, set CTAN as source for package updates
it: Dopo l’installazione, imposta CTAN come sorgente per gli aggiornamenti dei pacchetti

en: Custom scheme
it: Schema personalizzato

en: %s not a local or remote repository
it: %s non è un archivio locale o remoto

en: %s requires an argument
it: %s richiede un argomento

en: Specific mirror...
it: Mirror specifico...

en: No mirror list available
it: Nessuna lista di mirror disponibile

en: Select or type
it: Seleziona o digita

en: Running
it: In esecuzione

en: Idle
it: In attesa

en: Needs updating
it: Richiede aggiornamento

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Loading
it: Caricamento

en: If loading takes too long, press Abort and choose another repository.
it: Se il caricamento richiede troppo tempo, premi Interrompi e scegli un altro archivio.

en: Repositories
it: Repository

en: Done loading
it: Caricamento completo

en: A configured repository is unavailable.
it: Non è disponibile alcun repository configurato.

en: Other
it: Altro

en: %s not a repository
it: %s non è un archivio

en: No repositories
it: Nessun archivio

en: Multiple repositories
it: Archivi multipli

en: Not loaded
it: Non caricato

en: Actual repository
it: Archivio effettivo

en: Main Repository
it: Repository principale

en: New
it: Nuovo

en: Any CTAN mirror
it: Qualsiasi mirror di CTAN

en: Local directory...
it: Cartella locale...

en: tlcontrib additional repository
it: Archivio aggiuntivo di tlcontrib

en: tlcontrib repository is included
it: L'archivio di tlcontrib è incluso

en: Remove tlcontrib repository
it: Rimuovi il repository di tlcontrib

en: tlcontrib repository is not included
it: L'archivio di tlcontrib non è incluso

en: Add tlcontrib repository
it: Aggiungi un repository di tlcontrib

en: Save and Load
it: Salva e carica

en: Cannot remove own platform %s
it: Non posso rimuovere la piattaforma principale %s

en: Apply and close
it: Applica e chiudi

en: Changed entries are bold
it: Le voci modificate sono evidenziate

en: platform
it: piattaforma

en: Error
it: Errore

en: No paper sizes available
it: Dimensioni della carta non disponibili

en: Paper sizes
it: Dimensioni della carta

en: Restore %s to revision %s?
it: Ripristina %s alla revisione %s?

en: No backups configured
it: Nessun backup configurato

en: No backup directory defined
it: Nessuna cartella di backup è definita

en: Backup directory %s does not exist
it: La cartella di backup %s non esiste

en: No packages in backup directory %s
it: Nessun pacchetto nella cartelle di backup %s

en: Restore from backup
it: Ripristina dal backup

en: Package
it: Pacchetto

en: Revision
it: Revisione

en: Restore all
it: Ripristina tutti

en: Nothing to do!
it: Non c'è nulla da fare!

en: Also installing dependencies
    
    %s
it: Installo anche le dipendenze
    
    %s

en: Already installed: %s
it: Già installato: %s

en: Also updating dependencies
    
    %s?
it: Aggiorno anche le dipendenze
    
    %s?

en: Updating some dependencies %s anyway. Continue?
it: Aggiorno comunque alcune dipendenze %s. Continuo?

en: Skipped because not installed: %s
it: Saltato perché non installato: %s

en: Skipped because already up to date: %s
it: Saltato perché già aggiornato: %s

en: Also remove dependencies
    
    %s?
it: Rimuovi anche le dipendenze
    
    %s?

en: Removing some dependencies %s anyway. Continue?
it: Rimuovo comunque alcune dipendenze %s. Continuo?

en: Info
it: Informazioni

en: GUI interface for TeX Live Manager
    Implemented in Tcl/Tk
it: Interfaccia GUI per TeX Live Manager
    Implementata in Tcl/Tk

en: This TeX Live Manager front-end should be pretty self-explanatory.
    Note that it does not cover the full functionality of tlmgr. Notably, it does not cover user mode or backup and restore.
    Consult the 'Tlmgr Help' menu for full documentation on tlmgr itself.
it: Questa interfaccia TeX Live Manager dovrebbe essere abbastanza auto esplicativa.
    Tieni presente che non copre tutte le funzionalità di tlmgr. In particolare, non copre la modalità utente o il backup e ripristino.
    Consulta il menu 'Aiuto Tlmgr' per la documentazione completa di tlmgr stesso.

en: %s is not a local or remote repository.
    Please configure a valid repository
it: %s non è un archivio locale o remoto.
    Configura un archivio valido

en: Load repository
it: Carica archivio

en: Exit
it: Esci

en: Regenerate filename database
it: Sto rigenerando il database dei nomi di file

en: Regenerating filename database...
it: Sto rigenerando il database dei nomi di file…

en: Regenerate formats
it: Rigenera i formati

en: Rebuilding formats...
it: Sto ricostruendo i formati…

en: Regenerate fontmaps
it: Rigenera le mappe dei font

en: Rebuilding fontmap files...
it: Sto ricostruendo le mappe dei font…

en: GUI font scaling
it: Scalatura font GUI

en: TLShell Help
it: Aiuto TLShell

en: Tlmgr Help
it: Aiuto Tlmgr

en: Restart self
it: Riavvia per l'autoaggiornamento

en: Restart tlmgr
it: Riavvia tlmgr

en: Show logs
it: Mostra i log

en: TL Manager up to date?
it: Il gestore di TL è aggiornato?

en: Last tlmgr command:
it: Ultimo comando di tlmgr:

en: Root at %s
it: Posizione su %s

en: Package list
it: Elenco dei pacchetti

en: Installed
it: Installato

en: Not installed
it: Non installato

en: Updatable
it: Aggiornabile

en: Detail >> Global
it: Dettagli >> Globali

en: Collections and schemes
it: Collezioni e schemi

en: Only schemes
it: Solo schemi

en: Search
it: Cerca

en: By name
it: Per nome

en: By name and description
it: Per nome e descrizione

en: Install marked
it: Installa i segnati

en: Update marked
it: Aggiorna i segnati

en: Remove marked
it: Rimuovi i segnati

en: Update tlmgr
it: Aggiorna tlmgr

en: Update all
it: Aggiorna tutti

en: Mark all displayed
it: Segna tutti i mostrati

en: Mark none
it: Segna nessuno

en: Only packages for installed platforms are displayed
it: Solo i pacchetti per le piattaforme installate sono mostrati

en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

en: Multi-user
it: Multi-utente

en: Single-user
it: Utente singolo

en: %s is not writable. You can probably not do much.
      Are you sure you want to continue?
it: Impossibile scrivere su %s. Probabilmente non potrai fare molto.
      Sei sicuro di voler continuare?

en: basic scheme (plain and latex)
it: schema base (plain e latex)

en: ConTeXt scheme
it: Schema ConTeXt

en: full scheme (everything)
it: schema completo (installa tutto)

en: GUST TeX Live scheme
it: Schema GUST TeX Live

en: infrastructure-only scheme (no TeX at all)
it: schema solo-infrastruttura (niente TeX)

en: medium scheme (small + more packages and languages)
it: schema medio (ridotto + altri pacchetti e lingue)

en: minimal scheme (plain only)
it: schema minimo (solo plain)

en: small scheme (basic + xetex, metapost, a few languages)
it: schema ridotto (base + xetex, metapost, alcune lingue)

en: teTeX scheme (more than medium, but nowhere near full)
it: schema teTeX (più dell'intermedio, ma per niente completo)

en: Essential programs and files
it: Programmi e file essenziali

en: BibTeX additional styles
it: Stili BibTeX aggiuntivi

en: TeX auxiliary programs
it: Programmi ausiliari per TeX

en: ConTeXt and packages
it: ConTeXt e pacchetti

en: Additional fonts
it: Font aggiuntivi

en: Recommended fonts
it: Font raccomandati

en: Graphics and font utilities
it: Utilità per font e grafica

en: Additional formats
it: Formati aggiuntivi

en: Games typesetting
it: Composizione tipografica per giochi

en: Humanities packages
it: Pacchetti per discipline umanistiche

en: Arabic
it: Arabo

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese/Japanese/Korean (base)
it: Cinese/giapponese/coreano (base)

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Czech/Slovak
it: Ceco/slovacco

en: US and UK English
it: Inglese USA/Regno Unito

en: Other European languages
it: Altre lingue europee

en: French
it: Francese

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Other languages
it: Altre lingue

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Spanish
it: Spagnolo

en: LaTeX fundamental packages
it: Pacchetti LaTeX fondamentali

en: LaTeX additional packages
it: Pacchetti LaTeX aggiuntivi

en: LaTeX recommended packages
it: Pacchetti LaTeX raccomandati

en: LuaTeX packages
it: Pacchetti LuaTeX

en: Mathematics, natural sciences, computer science packages
it: Pacchetti per matematica, scienze naturali, informatica

en: MetaPost and Metafont packages
it: Pacchetti per MetaPost e Metafont

en: Music packages
it: Pacchetti per la musica

en: Graphics, pictures, diagrams
it: Grafica, immagini, diagrammi

en: Plain (La)TeX packages
it: Pacchetti Plain TeX e LaTeX

en: Publisher styles, theses, etc.
it: Stili di editori, tesi, ecc.

en: TeXworks editor; TL includes only the Windows binary
it: Editor TeXworks; TL include solo i binari per Windows

en: Windows-only support programs
it: Programmi di supporto solo per Windows

en: XeTeX and packages
it: XeTeX e pacchetti

en: Welcome to TeX Live!
it: Benvenuto in TeX Live!

en: See %s/index.html for links to documentation.
    The TeX Live web site (https://tug.org/texlive/) contains any updates and corrections. TeX Live is a joint project of the TeX user groups around the world; please consider supporting it by joining the group best for you. The list of groups is available on the web at https://tug.org/usergroups.html.
it: Vedi %s/index.html per i collegamenti alla documentazione.
    Il sito web di TeX Live (https://tug.org/texlive/) contiene ogni aggiornamento e correzione. TeX Live è un progetto condiviso dei gruppi di utenti TeX di tutto il mondo; supportatelo unendovi al gruppo più adatto a voi. La lista dei gruppi è disponibile sul web all’indirizzo https://tug.org/usergroups.html.

en: Add %s/texmf-dist/doc/man to MANPATH.
    Add %s/texmf-dist/doc/info to INFOPATH.
    Most importantly, add %s/bin/%s
    to your PATH for current and future sessions.
it: Aggiungi %s/texmf-dist/doc/man alla variabile MANPATH.
    Aggiungi %s/texmf-dist/doc/info alla variabile INFOPATH.
    E soprattutto, aggiungi %s/bin/%s
    alla tua variabile d'ambiente PATH per la sessione attuale e quelle future.
